Vaikas sapnuoja košmarus: kaip tėvams reaguoti ir padėti

-

Jei praeitas straipsnis buvo ciklo apie naktinius košmarus kulminacija, šis straipsnis tebūnie būna tarsi kino filmo epilogas. Čia mes sudedame visus taškus ant i, atsisveikiname su herojais, linkime jiems sėkmės bei apibendriname pagrindines pamokas, kurias filmas mėgino mums perteikti.

Jau išsamiai kalbėjau apie naktinius košmarus ir pagalbą sau per sąmoningą sapnavimą. Jei dar nespėjote susipažinti su šiais straipsniais, labai rekomenduočiau tai padaryti. Tačiau manau, kad ši diskusija nebus pilna be vaikų naktinių košmarų aptarimo, kadangi nuo jūsų, mieli tėveliai, reakcijos priklauso tikrai nemažai.

Tad galbūt jūsų mažylis šiąnakt sapnavo košmarą, o gal sapnuoja pasikartojančius košmarus ir norite jam padėti ir ieškote papildomos informacijos, naujų žinių ar patarimų, susijusių su naktinėmis savo mažųjų baisybėmis sapnuose. Tai rasite čia. Taigi, linkiu jums naudingo ir informatyvaus skaitymo!

Ar tikrai visi vaikai sapnuoja naktinius košmarus?


„Nebijok, tai buvo tik sapnas, o ne tikrovė!“ Turbūt kiekvienas pamename vaikystėje tokią ar panašią frazę tariančius savo tėvus, kai pašokdavome naktį iš lovos garsiai spiegdami po suspanuoto košmaro. Taip jie bandydavo mus nuraminti. Tačiau ar tai padeda?

Naktinius košmarus gali susapnuoti bet kokio amžiaus žmogus, bet, kaip teigiama moksliniuose tyrimuose, tokius sapnus dažniausiai patiria mažamečiai ir jaunesnio amžiaus vaikai. Amerikos miego medicinos akademijos (angl. American Academy of Sleep Medicine) duomenimis, daugiau negu pusė vaikų nuo 3 iki 6 metų amžiaus naktinius košmarus sapnuoja išskirtinai dažnai, o nuo 6 iki 12 metų amžiaus tokius sapnus patiria maždaug 20 proc. vaikų.

Beje, įdomus faktas – mergaitės košmarus sapnuoja kur kas dažniau negu berniukai. Sutikite, tokie skaičiai yra tikrai dideli ir keliantys nerimą. Juk naktiniai košmarai tampa problema ne tik jūsų mažyliams, bet ir jums patiems. Jūs, kaip tėvai, galite jaustis visiškai bejėgiais ir išvargusiais nuo miego trūkumo, jei vaiką kamuoja dažni ir rimti košmarai. Mat sapnai, ypač naktiniai košmarai, vaikams yra itin realistiškos patirtys, kurias jie gali dar labai ilgai prisiminti. Dėl šios priežasties jūsų vaikas gali paprasčiausiai nesuprasti, jei tai, kas jo sapne atrodė taip tikroviška, jums pasirodys visiškai nesvarbu.

Galiu drąsiai teigti, kad jūsų sūnaus ar dukters gyvenimas sapnuose arba, kitaip sakant, sapnų gyvenimas smarkiai priklausys būtent nuo jūsų požiūrio į jų sapnus. Toliau šiame straipsnyje pateiksiu jums įvairių būdų, idėjų ir patarimų (beje, labai įdomių!), kaip galėtumėte padėti savo vaikams įveikti naktinius košmarus ir nebijoti, o mėgautis savo ryškiais sapnais. Tokiu būdu jūs pagelbėsite ne tik jiems, bet ir sau. Juk geras ir ramus visos šeimos miegas – tai gera visų jos narių sveikata, tiek fizinė, tiek psichologinė! Bet viskas iš eilės.

Kada ir kodėl vaikai sapnuoja naktinius košmarus?


Trumpai pasikartosiu, kad naktiniai košmarai, kaip ir dauguma sapnų, „ištinka“ miego stadijos, kai smegenys yra labai aktyvios, metu. Ši stadija dar vadinama greito akių judėjimo (angl. rapid eye movement, REM) etapu, nes tuo metu akys po užmerktais vokais greitai judi. Košmariški sapnai pasireiškia antrojoje miego nakties pusėje, kai ši stadija yra ilgesnė.

Deja, kodėl vaikai sapnuoja naktinius košmarus, niekas tiksliai nežino ir pasakyti negali. Tačiau kai kurie miego specialistai teigia, kad naktiniai košmarai, kaip ir įprastiniai sapnai, yra proto būdas sapnuose apdoroti didelį kiekį informacijos. Tik norėčiau paminėti, kad naktiniuose košmaruose tokia informacija kelia gerokai didesnę įtampą, yra labiau stimuliuojanti arba nemaloni sapnuotojui.

Vis dėlto, literatūroje ir medicininiuose straipsniuose, kuriuos nagrinėjau, radau kelias pagrindines priežastis, kodėl gi taip nutinka. Kad jums patiems jų nereikėtų ieškoti, kai kurias dažniausiai pasitaikančias norėčiau paminėti čia:

Vaikų nerimas ir stresinės situacijos

Pirmiausia norėčiau išskirti vaikų nerimą ir stresines situacijas, kurių gali būti labai įvairių. Pavyzdžiui, įtampa šeimoje, mokyklos keitimas, persikėlimas į naują būstą, tėvų skyrybos ar net naujo kūdikio atėjimas į šeimą – visa tai jūsų vaiko gyvenime yra labai dideli įvykiai ir pokyčiai, kuriuos jam gali būti sunku suvokti, todėl apninka baimę keliančios emocijos ir patiria košmariškus sapnus. Beje, vaikui augant, jo naktiniai košmarai greičiausia bus labiau susiję su stresoriais, kaip antai: neigiamos patirtys mokykloje, barniai su draugais ar nemaonumai su mokytojais.

Reakcija į traumas

Naktiniai košmarai vaikui taip pat gali pasireikšti ir kaip reakcijos į traumas. Tokie įvykiai, kaip avarija, kurio nors šeimos nario mirtis, lūžęs kaulas ar rimtas susižalojimas, sunki liga ar galingi oro reiškiniai gali sukelti miego sutrikimus, o jaunos smegenys ims generuoti intensyvius ir neramius vaizdus, kad perteiktų tokius įvykius.

Gąsdinantys objektai ir įspūdžiai

Beje, tėveliams neturėtų būti paslaptis, kad vaikas gali susapnuoti košmarą pamatęs gąsdinantį objektą, tarkime šiurpą keliančią lėlę ar žaislą vaikų kambaryje, prieš miegą pažiūrėjęs intensyvią programą ar kovinį filmą, kuriame šaukia ir šaudosi žmonės. Dėmesį reikėtų atkreipti į skaitomas knygas. Pavyzdžiui, „Haris Poteris“ gali būti nelabai vykęs pasirinkimas penkiamečiui vaikui. Vis tai gali būti naktinio košmaro priežastis.

Pernelyg gausus maistas prieš miegą

Vaikams, kaip ir suaugusiems, nederėtų pernelyg gausiai prieš miegą valgyti. Sunkiai virškinamas arba išskirtinai sotus maisas miego metu yra itin aktyviai virškinamas. Miego metu organizmui ir ypač virškinimo sistemai derėtų jau ilsėtis. Tai dar viena neretai minima priežastis, kodėl vaikai sapnuoja baisius sapnus. Beje, ir ne tik vaikai! 😁

Nors naktinius košmarus vaikai sapnuoja gana dažnai, visgi, jų turinys su amžiumi kinta. Jei trimečio ar keturmečio vaizduotė dar nėra tokia laki, tai mokyklinio amžiaus vaiko vaizduotė gali sukelti tikrų tikriausią naktinių košmarų audrą su persekiojančiomis įsivaizduojamomis būtybėmis, monstrais ar raganomis. Kaip jau supratote, kuo turtingesnė vaiko vaizduotė, tuo intensyvesnis gali būti jo naktinis košmaras.

Manau, kad priežasčių, kodėl vaikai sapnuoja naktinius košmarus, sąrašo nebetęsiu, nors, žinoma, jis nėra baigtinis. Esu tikras, kad bendrąjį vaizdą susidarėte. Metas judėti prie kitų, bet ne ką mažiau svarbių dalykų.

Kokį poveikį vaikui gali turėti naktiniai košmarai?


Frazė „naktiniai košmarai“ ir taip nėra miela akiai ar maloni ausiai, todėl trumpai pakalbėkime apie jų poveikį vaikams. Nors dauguma miego specialistų tvirtina, kad vaikai iš naktinių košmarų amžiaus laikui bėgant išauga, bet kai kuriems jų šis laikotarpis gali tapti nemažu iššūkiu. O iš tėvelių pareikalauti didelių pastangų, kad susidorotų su tokiais jų atžalas kamuojančiais sunkumais.

Vaiko amžius ir vaizduotė

Suprantama, kad naktiniai košmarai kiekvienam vaikui pasireiškia skirtingai ir sukelia skirtingus išgyvenimus. Mokyklinio amžiaus vaikai jau ima suprasti, kad naktinis košmaras – tai tik sapnas, o ten vykstantys reikalai nėra tikri ir niekas jo įskaudinti negali.

Visgi, šis žinojimas vaiko neapsaugo nuo išgąsčio ir baimės. Net ir vyresni, susapnavę naktinį košmarą, gali jausti intensyvias neigiamas emocijas. Daug vaikų, nubudę po košmariško sapno, jaučiasi bejėgiai ar labai sunerimę, todėl jų širdis gali imti plakti kur kas greičiau, išpilti šaltas prakaitas ar imti drebėti kūnas.

Bėgant laikui, vaikams, dažnai sapnuojantiems naktinius košmarus, gali pasireikšti nemigos simptomai ar apskritai nerimas dėl miego. Tokiu atveju vieni apskritai nenori eiti miegoti, nes bijo užmigti ir susapnuoti blogą sapną, kiti prašo tėvų miegoti kartu. Deja, tokie sprendimai nebūtų geri, o miego problema gali tik dar labiau paaštrėti.

Būkite jautrūs ir atidūs, nes savo vaiką pažįstate ir jo poreikius žinote geriau negu kas nors kitas. Jei pastebėsite, kad dažni naktiniai košmarai kenkia vaiko miego kokybei ir psichinei sveikatai, neigiamai veikia jo pažangą mokykloje ar net gebėjimą bendrauti su draugais ir šeima, galbūt reikėtų pasitarti su pediatru ar kitu gydytoju?

Bet prieš tai nuoširdžiai rekomenduoju įsitikinti, ar tikrai ėmėtės visų pagrindinių priemonių, kurios vaikui padeda tinkamai užmigti, užtikrina gerą jo miego kokybę ir, tikėtina, kad gali apsaugoti jį nuo naktinių košmarų. Peržvelkite ir galbūt rasite sau bei savo mažyliui tinkamą patarimą ar sprendimą.

Ką daryti, kad vaiko sapnai būtų saldūs?


Kad ir kaip tėvai norėtų, deja, jie negali apsaugoti savo vaiko nuo naktinių košmarų, bet gali jam padėti pasiruošti geram poilsiui, kuris pirmiausia ir skatina saldžius sapnus. Taigi, kad mažylis kuo geriau atsipalaiduotų, kai jam metas į lovą, miego specialistai pažeria nemažai patarimų. Daugumą jų jūs puikiai žinote, bet gal esate primiršę, todėl mielai jums priminsiu.

Pirmiausia rekomenduojama vaikui eiti miegoti ir keltis vienu ir tuo pačiu laiku. Juk aiški ir įprasta dienotvarkė pagerina miego kokybę. Susikurkite ėjimo miegoti rutiną, kuri padėtų vaikui atsipalaiduoti, ir grimzdamas į miegą jis jaustųsi saugus. Tai galėtų būti vonios procedūros, jūsų apkabinimas, knygos skaitymas ar koks nors ramus pokalbis apie malonius dienos įvykius. Būtinai pasirūpinkite vaiko lova, kuri būtų jauki ir patogi. Beje, pagalvokite apie mėgstamą žaislą, pliušinį gyvūną, naktinę lempą arba sapnų gaudyklę. Tokie mieli dalykėliai tikrai gali padėti.

Bet yra ir dalykų, kurių vaikui reikėtų vengti. Pavyzdžiui, primygtinai rekomenduojama prieš miegą nežiūrėti siaubo filmų, televizijos laidų ir neskaityti tokių istorijų, ypač jei po jų anksčiau vaikui pasireiškė naktiniai košmarai.

Taip pat patartina nežaisti videožiaidimų ir nenaršyti internete. Būtinai reikėtų prieš miegą atsisakyti visų maisto produktų ar gėrimų, kuriuose yra kofeinos, kaip antai: kavos, arbatos, šokolado ar gazuotų gėrimų. Kofeinas gali sutrikdyti miegą.

Ir svarbiausia – nepamirškite savo vaikui prieš miegą pasakyti, kad naktiniai košmarai nėra tikri, jie tik sapnai ir negali jam padaryti nieko bloga. Visgi, yra vienas bet… Ne visada ir šios priemonės vaiką saugo nuo košmariškų sapnų. Jie vis tiek pas jį naktį „ateina“ – kartais retai, kartais labai dažnai. Turbūt paklausite: „O ką daryti, jei mano vaikas susapnavo košmarą?“ Atsakymą, o gal net ir kelis rasite skaitydami mano tekstą toliau.

Kaip padėti blogą sapną susapnavusiam vaikui?


Neabejoju, kad ir jūs žinote, jog geriausi vaiko nuramintojai yra jo tėvai, ypač po naktinio košmaro. Juk „faina“ būti jo dydvyriu ar ne? 😉 Galiu patikinti, kad naktiniai košmarai nesitęs amžinai, todėl mėgaukitės! O vaikai iškart pajaučia, kad blogo sapno našta nukrito nuo jų pečių, nes ją perima tėvai.

Visgi, tėvai gali būti gana abejingi vaiko košmarui, greitai jį nutildo arba viską nuleidžia juokais. Tačiau nereikia pamiršti, kad baisūs sapnai vaikui būna labai realistiški ir reikšmingi. Tokiu atveju tėvai turėtų jam padėti nurimti ir „išgyventi“ naktinį košmarą. O kaip tai padaryti? Štai jums keletas mano patarimų, kurie turėtų pagelbėti:

  • Po naktinio košmaro padrąsinkite vaiką ir užtikrinkite, kad esate šalia. Vien jūsų ramus buvimas greta padės išsigandusiam mažyliui jaustis saugiau. Vien žinojimas, kad būsite čia, sustiprina vaiko saugumo jausmą.
  • Pažymėkite, kas nutiko. Akcentuokite vaikui, kad tai buvo naktinis košmaras, kuris jau baigėsi. Galite tiesiog pasakyti: „Susapnavai blogą sapną, bet dabar esi nubudęs ir viskas yra gerai.“ Užtikrinkite, kad baisių dalykų iš naktinio košmaros realiame pasaulyje nebuvo.
  • Būtinai paguoskite vaiką ir parodykite, kad suprantate, kaip jis smarkiai bijo, ir kad tai yra normalu. Galite priminti jam, kad visi sapnuoja, o sapnai kartais būna gąsdinantys, liūdinantys ir atrodyti labai realistiški, todėl išsigąsti ar bijoti yra normalu.
  • Padėkite vaikui vėl užmigti. Kad jo baimės išsisklaidytų ir jis jaustųsi saugus tamsiame kambaryje, pasirūpinkite naktine lempa ar švelnia muzika. Pasiūlykite ką nors, kas jį nuramintų, tarkime pasiimti mėgstamą žaislą, antklodę ar pagalvę. Be to, galite trumpai paplepėti apie malonius sapnus, kokius norėtų matyti jūsų vaikas. Ir viską užtvirtinkite lengvu bučiniu į ranką ar kaktą prieš ištipendami iš jo kambario.

Jums nebūtina su vaiku kalbėtis apie naktinį košmarą iki paryčių. Užteks trumpai, kad jis nurimtų, pasijustų saugus ir vėl užmigtų. Bet ryte būtinai išklausykite vaiko, jei jis norės viską pasipasakoti apie baisų nakties sapną. Daugumai vaikų, kurie naktinius košmarus patiria tik kartais, pakanka tėvų paguodos ir padrąsinimo. O ką daryti, jei tokie naktiniai košmarai kartojais dažnai? O čia jau tėveliams reikės įdėti daugiau pastangų.

Kaip savo vaikui padovanoti laimingų sapnų pasaulį?


Kad jūsų vaikas jaustųsi saugus ir laimingas ne tik gyvenime, bet ir sapnuose (ypač jei jį dažnai aplanko naktiniai košmarai), jums teks padirbėti šiek tiek daugiau. Pirmiausia siūlau nuolat domėtis vaiko sapnų gyvenimu.

Pavyzdžiui, prie pusryčių stalo galėtumėte pasidalinti sapnais. Skatinkite vaiką su sapnais dirbti meniškai. Vienas iš tokių būdų – nupiešti arba nutapyti savo blogą sapną. Tokiu būdu jie gali suprasti ir apdoroti savo emocijas, taip pat padėtų pajusti, kad gali kontroliuoti savo baimes. Beje, nepamirškite, kad tai yra vaiko blogi sapnai, ir, jei jis nenori jų piešti, nereikalaukite!

Dar galite paprašyti vaiko įsivaizduoti naktinį košmarą iš naujo – tiesiog su kitokia, posityvesne pabaiga. Taip jis pasijus stipresnis ir sumažės nerimas. Be naujos pabaigos, galite paskatinti vaiką sugalvoti sapnų pagalbininkų, kurie galėtų apginti nuo baisių dalykų. Įsivaizduojami pagalbininkai leis jaustis saugesniu ir užtikrintesniu.

Kitas dalykas, ką dar galite padaryti – iš vaiko kambario išnešti visus baisius daiktus, kurie jam kelią baimę, kaip antai: lėles, žaislus ar plakatus.

Taip pat nuolat mokykite, kas yra sapnai. Būtinai aškinkite, kuo skiriasi sapnai ir realybė. Tai padės vaikui suvokti, kad naktiniai košmarai nėra tikri, ir kartu sumažės jo nerimas. Mokykite jį galvoti pozityviai ir kalbėtis su savimi, kad atsikratytų baimių. Kai išsigąs, raginkite kartoti tokias afirmacijas, kaip „aš esu saugus“ arba „aš esu drąsus“. Pagal vaiko amžių mokykite jį kvėpavimo ir vizualizacijos technikų, kad pajutę nerimą galėtų patys nusiraminti. Skatinkite galvoti apie laimingas akimirkas, kai buvo saugus. Taip jis galės lengviau atsipalaiduoti.

Ir noriu priminti, kad, jei jūsų vaiko naktiniai košmarai yra itin dažni ir jie trukdo jo kasdieniam gyvenimui, būtinai kreipkitės pagalbos į specialistus.

O pabaigai palikau pačią „skaniausią“ dalį – sąmoningą sapnavimą. Nejau galvojote, kad apsieisime be jo? 🙃

Ar gali sąmoningas sapnavimas padėti vaikui susidoroti su naktiniais košmarais?


Galiu drąsiai pasakyti, kad tikrai TAIP! Tiesą sakant, sąmoningas sapnavimas mūsų šalyje dar yra naujovė, bet kitur jis yra laikomas efektyviu naktinių košmarų sprendimo būdu. Ar tik negalvojate, kad vaikai su šiuo reiškiniu nesusitvarkytų?

Patikėkite, ir dar kaip susitvarkytų! Pasirodo, dažnas vaikas intuityviai moka sąmoningai sapnuoti, ko nebemoka suaugusieji. Mat vaiko nekausto jokios išankstinės nuostatos ar apribojimai. Beje, vaikas augdamas ir nepraktikuodamas visa tai pamiršta.

Paaiškinkite vaikui, kas yra sąmoningi sapnai ir kaip jie galėtų jam padėti. Papasakokite, kad jis gali nubusti savo sapne ir naktinį košmarą jame pakeisti. Tarkime, bauginančio veikėjo paprašyti tapti jo draugu. Vaikams tiesiog reikia žinoti, kad jie turi galimybę patys nubusti iš bet kokio sapno. Pabandykite ir gabūt jūsų vaikas jau šiąnakt atsidurs sąmoningame sapne!

Na štai, rodos, šiam kartui viskas. Tik noriu priminti, kad kiekvienas vaikas yra skirtingas, todėl neužmirškite, kad tai, kas tinka vienam, gali visiškai netikti kitam.

Bandykite įvairias strategijas ir būdus, kol galiausiai rasite tai, kas jūsų vaikui tinka geriausiai. Su jūsų meile ir pagalba naktiniai košmarai iš vaiko gyvendimo dings, o pats jis daug ko išmoks iš savo sapnų.

Beje, papasakokite komentaruose, o kaip jūs susitvarkote su vaikų naktiniais košmarais?

Lauksiu iš jūsų žinių ir iki kitų kartų!

Šaltiniai:

Nightmares in Children
https://www.sleepfoundation.org/nightmares/nightmares-in-children
Nightmares and stress in children
https://www.researchgate.net/publication/285806828_Nightmares_and_stress_in_children
Ikimokyklinio amžiaus vaikų nerimastingumo ir miego sutrikimų sąsajos
https://gs.elaba.lt/object/elaba:1994002/
Keturmečių miego sunkumus prognozuojantys veiksniai: vaikų temperamento, motinų elgesio ir miegojimo tvarkos svarba
https://www.zurnalai.vu.lt/psichologija/article/view/10034
https://reposesijos.lt

2 COMMENTS

    • Lukas Kulikauskas
      Lukas Kulikauskas

      The Real Person!

      Author Lukas Kulikauskas acts as a real person and verified as not a bot.
      Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.

      Sveiki. Ačiū už klasuimą. Ar pastebite, kad helovyno metu jūsų vaikas dažniau sapnuoja košmarus?

      Įsivaizduoju, kad šios šventės metu persirengimai visokiausiais baubais ir pabaisomis, gąsdinimai gali persikelti į vaiko sapnų pasaulį. Visgi, pats helovynas kaip toks nėra blogis. Kaip rašiau straipsnyje vaikai yra ta grupė, kuri gana dažnai ir reguliariai susapnuos košmarą. Manyčiau pagrindinė užduotis tėvams yra nuraminti vaiką ir paaiškinti, kad sapnai nėra tikri, kad jam nieko neatsitiks ir, kad tai buvo tik blogas sapnas. Tuomet vaikas bus įgalintas pats susitvarkyti su košmariškais sapnais ateityje 🙂

Palikti komentarą

Prašome įrašyti komentarą!
Please enter your name here

Labas,
Prenumeruok naujienlaiškį ir patirk kvapą gniaužiantį, įvairiapusį sąmoningų sapnų pasaulį.

Užsiprenumeravęs(-usi) gausi:
● mentorystės galimybę
● įkvepiančias, įgarsintas sapnų istorijas - ne tik mano, bet ir kitų sapnuotojų
● priminimą kada išeina naujas blogo įrašas ar youtube video
● video patarimus, kaip dirbti su savo sapnais, taip pat ir specifinėmis technikomis.

Svarbiausia, plečiant bendraminčių bendruomenę auginsi sąmoningų sapnų raumenį ir pasieksi savo tikslus. Drąsiai pasinerk į sapnų pasaulį - užsiprenumeruok naujienlaiškį.