Sąmoningo sapnavimo ir realybės testo potencialas

-

Ar esate įsitikinę, kad dabar nesapnuojate? Apsižvalgėte? Labai gerai – reiškia, jau turite šiek tiek patirties su realybės testais.

Šiame straipsnyje būtent tai ir papasakosiu: kaip patikrinti, ar nesapnuojate, kokios to naudos ir kaip maksimaliai išgręžti visą potencialą iš pritvinkusio sąmoningo sapnavimo debesies. Ir visai nesvarbu: esate patyręs sapnuotojas ar tik smalsi nosis – čia pateikiami patarimai, taisyklės ir gudrybės pagaląs kiekvieno įgūdžius. Kitą kartą, kai norėsite patikrinti, ar nesapnuojate, tiksliai žinosite, ką ir kaip daryti. 

Sapnas – jūsų smėlio dėžė

Net jeigu nesate aktyvus sapnuotojas, iš sapnų, kuriuos vis dėlto pajėgiate prisiminti, galite nujausti, koks potencialas ten slypi. Čia nesate varžomi realybės gniaužtų ir fizikos dėsnių, galite kurti ir žaisti. Taigi, be gausybės naudų, sąmoningas sapnavimas taip pat gali tapti ir erdve jūsų kūrybai. Tik kaip tai pasiekti? Viską papasakosiu. Bet pradėkime nuo pradžių pradžios. O tai – tikslų išsikėlimas. 

Remdamasis įvairiais šaltiniais sukūriau pasakojimą apie Merliną. Jame slypi 15 punktų, kuriuose žiba sapniškos nerealybės potencialas, o kartu ir išdavos, kaip suprasti, kad tai sapnas. Skaitydami pasakojimą sudarykite 10-ies dalykų, kuriuos norėtumėte nuveikti sapne, sąrašą. Ir prisiminkite – vien norėti nepakanka. Turite žinoti, ką ketinate pasiekti. Tik taip įgalinsite sąmoningą sapnavimą. Visą reikiamą informaciją apie tinkamo tikslų nustatymo procesą rasite šiame straipsnyje. O dabar pasiruošę istorijai? Važiuojam.

Istorija apie Merliną arba 15 išdavų, kad sapnuojate

Kartą gyveno Merlinas. Jis praktikavo sąmoningo sapnavimo metodus, todėl buvo patyręs sapnuotojas. Vieną naktį Merliną aplankė dar niekada nepatirtas jausmas. Savo sapne, kaip įprasta, Merlinas prisidegė cigaretę ir pabandė atsiremti į sieną. Jo nuostabai siena tartum ištirpo, o jis pats atsidūrė pastato viduje. „Aš sapnuoju!“ – garsiai ištarė jis. Ir kelionė prasidėjo. Merlinas pašoko, nuskrido kiaurai per devynis aukštus ir atsidūrė ant stogo, bet ten nesustojo – kilo vis aukščiau ir aukščiau, žvelgdamas į didingą miesto panoramą. Tai buvo neįtikėtinas jausmas. 

Sklandydamas danguje jis pamatė ryškią ovalo formos planetą, kurioje mirguliavo ryški žalia šviesa. Sapnuodamas Merlinas dažnai atrasdavo erdves ir vietoves, kurios realybėje neegzistuoja, kartais net pats jas sukurdavo. Ryški spalva jam priminė… mirusią draugę Gvineverę. Vos tik apie ją pagalvojęs ant planetos krašto jis išvydo jam mojantį siluetą. Jis neabejojo, jog tai Gvineverė. Tačiau Merlinas nusprendė pas ją ne skristi, o nušokti. Du šuoliai – ir jis šalia jos. Jis jau seniai žinojo, kad nukeliauti didelius atstumus sapne vieni juokai. Jis taip pat žinojo, kad įmanoma sutikti mirusius žmones. Kartais tai nutinka spontaniškai, kartais panorėjus. Merlinas dažnai išsikviesdavo Gvineverę, mėgdavo su ja pasivaikščioti ir pasikalbėti. Taip pat jis labai mėgo reperio 2pac muziką, todėl sapnuose dalyvavo ne viename jo koncerte.  

Gvineverė pasisveikino, tačiau Merlino dėmesį patraukė didelis reklaminis stendas pievos gale. Užrašas skelbė, kad birželio mėnesį šioje pievoje vyks „Notorious Big“ koncertas. Merlinas pažvelgė į Gvineverę, pasisveikino ir pasakė, kad galėtų pasirodyti ir 2pac. Dar kartą žvilgtelėjo į stendą, tačiau užrašas jau buvo kitoks, skelbiantis, kad rugsėjo 13 d. 1996 m. buvo nušautas reperis 2pac.

Staiga ryški pieva kiek aptemo, o žiūrint į 2pac’o mirties datą skaičiai ėmė suktis, transformuotis, kol įgavo nuožmaus veido  pavidalą. Sapnuose Merlinas jau buvo sutikęs įvairių būtybių: tiek malonių, tiek siaubą keliančių. Anksčiau jį kamuodavo košmarai, todėl jis ir susidomėjo sapnų valdymu, kuris padeda su jais dirbti ir atsikratyti.

Merlinas telekinezės būdu išrovė reklaminį stendą ir prisitraukė prie savęs. Jis nežinojo, kaip su šia būtybe komunikuoti, todėl telepatiškai paklausė, ką ji reprezentuoja? Staiga sapno erdvė pasikeitė ir jis atsidūrė žemėje. Apsižvalgęs pamatė vingiuojantį kelią. Sekundę jis stipriai susijaudino ir sapnas pradėjo griūti, tačiau, prisiminęs, kad sapno scenos gali keistis, nepasimetė ir pabandė nusiraminti. 

Jis pastebėjo, kad yra ne savo kūne. Jo dideli erelio sparnai apgaubė dangų, o patį Merliną užplūdo neapsakomas laisvės pojūtis. Jis jautėsi gyvas! Jau norėjo sklęsti tolyn, tačiau tolumoje išgirdo automobilio garsą. Automobilis artėjo prie posūkio, už kurio gulėjo nuvirtęs medis. Laukia nelaimė, pagalvojo. Bandydamas išvengti medžio automobilis įvažiavo į griovį ir du kartus apsivertė. Merlinas nusprendė atsibusti ir viską užsirašyti į sapnų dienoraštį. Jis neatmetė galimybės, kad tai pranašiškas sapnas, todėl pasiliko jį tolimesnei analizei.

Realumo patikrinimas

Istorijoje apie Merliną įsriegiau 15 ženklų, kuriais pasižymi sapnai. Tiems, kas mėgsta paprastumą, pateikiu ir tiesiog sąrašą: 

1. Negalioja fizikos dėsniai

2. Daiktai keičia formą ir atsiranda iš niekur

3. Antžmogiškos fizinės savybės

4. Chaotiški įvykiai

5. Kitaip patiriamas laikas

6. Keistai besielgiantys, pavidalą keičiantys žmonės

7. Antgamtiniai mentaliniai gebėjimai. 

8. Fantastinės būtybės, gyvūnai, objektai

9. Neįprastos vietos ir erdvės 

10. Neegzistuoja laikas 

11. Galime bendrauti su mirusiais asmenimis

12. Galime keisti savo išvaizdą

13. Galime keisti praeities įvykius

14. Galime teleportuotis

15. Galime susapnuoti ateities įvykius (vertinama kontraversiškai)

Jeigu šiuos reiškinius pamatytume realybėje, pavyzdžiui pro virtuvės langą įskrendantį arklį, matyt pagalvotume, kad mums pasimaišė protas. Tad kodėl sapnuodami tokius dalykus toleruojame? Toks savirefleksijos sumažėjimas miego metu siejamas su specifinėmis smegenų būsenomis ir procesais, vykstančiais skirtingais miego etapais. Tačiau, jeigu šią sistemą sugebame nulaužti ir suabejojame tuo, ką matome, vadinasi jau pradėjome auginti savo įgūdį patikrinti realumą ir sąmoningai sapnuoti. Beje, jei įdomu kas gi su mūsų kūnu ir protu vyksta mums miegant – skaityk šį straipsnį.

Kritinis reflektyvus požiūris – raktas į sapnų valdymą 

Pradėsiu nuo sąvokos. Terminą kritinis reflektyvus požiūris savo knygoje „Dreaming yourself awake“ vartoja mokslininkas, rašytojas, tibetietiško budizmo mokytojas Allan B. Wallace. Jis šią būseną apibūdina kaip skeptišką požiūrį, nukreiptą į mentalinius fenomenus, kurie vyksta mums sapnuojant. Skirtinguose šaltiniuose minimos ir kitos sąvokos: kritinė refleksija, metarefleksija, kritinis mąstymas ir pan., tačiau jos visos reiškia tą patį –  kvestionavimą to, kas vyksta aplink mus ir mūsų galvoje. Kam to reikia? Visų pirma, gebėjimas atpažinti, kad sapnuojame, lavina kritiškumą. Gebėjimas išlaikyti sąmoningumą viso sapno metu – reflektyvumą. Kritinio reflektyvaus požiūrio dėka mes taip pat prailginame sąmoningus sapnus ir galime juose pasiekti norimus tikslus, nes, užuot pasyviai priėmę sapno pasakojimą kaip realų, aktyviai įjungiame savo pažintinius gebėjimus.

Vienas efektyviausių metodų stiprinti kritinį reflektyvų požiūrį – realybės testas. Tai praktika, besiremianti anksčiau minėtais sapnų ir realaus pasaulio skirtumais.

Kritinio reflektyvaus požiūrio ugdymo naudos

Taip, sąmoningai sapnuoti smagu. Taip, sąmoningas sapnavimas prasideda nuo kritinio reflektyvaus požiūrio. Bet, kokia, po velnių, iš to nauda? Oi, dar ir kokia! Išskyriau naudas, kurios aktualios mūsų asmeniniam augimui ir tas, kurios svarbios karjerai ir darbui.

Asmeninis augimas:

1. Geriau įsisamoniname savo emocijas, mintis, galime reflektuoti veiksmus. Giliau pažįstame save ir galime tobulėti. 

2. Galime atpažinti sapnų modelius, simbolius ir kontroliuoti sapno eigą. 

3. Sapnas gali sufleruoti sprendimus į tam tikrus iššūkius ir įkvėpti kūrybiškam problemų sprendimui.

4. Plečiama sąmonė – atsiveriame naujoms idėjoms ir galimybėms. Jas galime panaudoti realiame gyvenime ir savęs tobulinime. 

Karjera ir darbas:

1. Įgyjame įgūdžių identifikuoti problemas, apsvarstyti skirtingus požiūrius ir rasti novatoriškus sprendimus. 

2. Galime realiai vertinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, nustatyti aiškią tobulėjimo kryptį. 

3. Nuolatos mokomės ir augame, aktyviai ieškome naujų žinių, įgūdžių, kurie pravers darbe. 

4. Tampame lankstesni, galime geriau prisitaikyti prie kintančio pasaulio ar darbo aplinkos. Gebame išlaikyti ramybę nežinomybėje.  

5. Geriname savo bendradarbiavimo įgūdžius, geriau suprantame komandos dinamiką.

Sapnų valdymo pradmenys – 5 realybės testo praktikos

Jūs laisvi pasirinkti. Aš pateiksiu 5 realybės testo praktikas, o jūs išsirinksite sau priimtiniausią ir veiksmingiausią. Visos jos remiasi svarbaus gebėjimo – perspektyvios atminties – lavinimu. Trumpai drūtai: tai gebėjimas prisiminti atlikti tam tikrą veiksmą ateityje. Atliksite jį būdrūs – žinosite, kad nesapnuojate, atliksite miegodami – įgalinsite sąmoningą sapnavimą.

1. Kvėpavimo testas. Užspauskite nosį ir pabandykite įkvėpti: jeigu pavyksta, vadinasi sapnuojate. Tai paprastas, bet labai efektyvus metodas, be kitą ko sužadinantis ir sąmoningumą. Tačiau, jis turi vieną trūkumą – gali sukelti greitą pabudimą, kadangi imame jausti kūniškus pojūčius. Todėl rekomenduoju naudoti šią techniką su stabilumo metodais, kurie pagilina mūsų sapnavimą.

2. Pašokimo testas. Sapnuose fizikos dėsniai išsikraipo, todėl, pavyzdžiui, pašokus, nebegalime nusileisti ant žemės, levituojame ar net prasmengame pro grindis. Metodas labai paprastas – tiesiog šoktelėkite į viršų. Vis dėlto, jis gali sužadinti stiprių emocijų, o jos priversti mus pabusti. Todėl rekomenduoju metodą derinti su dėmesingo įsisąmoninimo (angl. mindfulness) principais.

3. Laiko testas. Kaip jau minėjau anksčiau, laikas sapnuose neegzistuoja. Pažvelgę į laikrodį matome vieną laiką, o nusisukę ir dar kartą pažiūrėję matome visai kitokius rodmenis. Tad metodas labai paprastas – pažiūrėkite į laikrodį, nusisukite ir vėl pažvelkite. Ar laikas tas pats? Gal laikrodžio ten nebėra? Gal jis virto televizoriumi? Sapne viskas įmanoma. Tai kiek dabar valandų..?

4. Aplinkos stebėjimas. Sapnų aplinka neretai būna labai keista: žmonės su veido deformacijomis, skraido tai, kas negali skraidyti ir pan. Nuoširdžiai ir skrupulingai stebėkite aplinką ir kvestionuokite tai, ką matote. Ypač rekomenduoju šią praktiką atlikti tada, kai įvyksta kažkas netikėto – nukrenta knyga, pasigirsta garsus triukšmas ir t.t. Galite pamėginti prisiminti, kaip patekote į tą erdvę, ką veikėte prieš tai. Taip ugdysite sąmoningumą ir tapsite jautresni.

5. Ketinimo arba intencijos testas. Šią praktiką išpopuliarino vienas garsiausių sapnuotojų Carlos Castandela. Prieš eidamas miegoti jis žiūrėdavo į savo rankas ir kartodavo: „Kai pamatysiu savo rankas, paklausiu savęs, ar sapnuoju”. Susikaupęs šią mantrą kartodavo apie pusvalandį ir eidavo miegoti. Toks metodas remiasi įpročio galia, kai sau užprogramuojame tam tikrą ketinimą ar intenciją. Dėl to sapnuose, pavyzdžiui, atidarydamas duris Carlos Castandela pamatydavo savo rankas ir prisimindavo patikrinti, ar nesapnuoja.
Šiai praktikai galite pasirinkti ir kitokį dirgiklį. Pavyzdžiui, kelias savaites kiekvieną kartą praeidami pro duris pašokite. Tada pašoksite ir sapne, o tai gali baigtis labai smagia skraidymo patirtimi. Arba suderinkite dirgiklį su sapnų ženklu iš savo sapnų dienoraščio ir taip ženkliai padidinkite realybės testo efektyvumą. Kas yra sapnų ženklai ir kaip vesti sapnų dienoraštį siekiant sąmoningo sapnavimo, skaitykite šiame straipsnyje.

Kaip jau matyt pastebėjote, visi metodai sukasi aplink dvi pagrindines ašis: įpročio suformavimą ir kritinį reflektyvų požiūrį. Tai sąmoningo sapnavimo alfa ir omega. Vis dėlto, kartais nutinka, kad net turėdami suformuotą įprotį, nesuprantame, kad sapnuojame. Kodėl? Atsakymas beveik visada yra neteisingas realybės testo atlikimas. 

Pagrindinės klaidos atliekant realybės testą

Pati klaida nėra blogis. Mus nuvilia faktas, kad per tą klaidą nepavyko pasiekti to, ko norėjome. Šiuo atveju tai yra sėkmingas ir pilnavertiškas sąmoningas sapnavimas. Kas jį trukdo pasiekti?

Dažniausia įvairių autorių įvardijama klaida yra vartotojiškai visuomenei gerai pažįstami didelis gyvenimo tempas ir automatizmas. Automatiškai, nenuoširdžiai atliekami veiksmai ir sąmoningas sapnavimas – nesuderinami.

Taigi, ką turėtumėte daryti, kad realybės testai būtų efektyvūs ir galėtumėte mėgautis sąmoningu sapnavimu? Išskyriau 6 punktus:

1. Būkite nuoseklūs – pasirinkite du metodus ir naudokite juos bent dvi savaites. Reguliariai atlikite realybės testus. Puikus pagalbininkas – iš anksto nustatyti priminimai kas 1-3 valandas.

2. Naudokite kelis metodus – taip pagerinsite savo gebėjimą kontroliuoti sapnus. Tik vieno metodo naudojimas gali sumažinti praktikos efektyvumą.

3. Atlikdami realybės testą išlikite sąmoningi ir smalsūs, nuoširdžiai domėkitės jus supančia tikrove. Meditacija gali padėti padidinti sąmoningumą.

4. Atkreipkite dėmesį į detales, smulkmenas, pavyzdžiui, užrašus, skaičius, laikrodžius, daiktus ir veidus. Sapnuose jie gali greitai mainytis.

5. Mąstykite kritiškai, fiksuokite savo pojūčius. Pavyzdžiui, ar pašokęs levituoju, ar galiu pro delną prakišti pirštą, ar plakatai keičia užrašus ir pan. Būkite atidūs savo minčių eigai ir jį tobulinkite. Tai vadinama metakognicija

6. Išlikite motyvuoti, prisiminkite, kodėl jums svarbus tinkamas šios praktikos atlikimas ir koks jūsų tikslas. Šis metodas gali padėti išsigryninti savo motyvaciją. Kaip neprarasti motyvacijos kviečiu paskaityti šį straipsnį.

Išdrįsti sapnuoti

Sapnuoja kiekvienas. Bet ne kiekvienas geba sapnuoti sąmoningai. Tam reikia drąsos, darbo ir svarbiausia – nuoširdaus noro. Tikiuosi šiame straipsnyje patyrėliai sužinojo kažką naujo, o smalsuoliai įsikvėpė bent jau išbandyti šią žmogui dar ne visai pažinią sritį. 

Naudų daug, smagumo daug, beliko panorėti. To visiems ir linkiu! Susirašykime komentaruose ir iki pasimatymo kituose straipsniuose. 

Saldžių (ir suvaldomų) sapnų!

Šaltiniai:

Dreaming and the Brain: Toward a Cognitive Neuroscience of Conscious States
https://www.researchgate.net/publication/2599957_Dreaming_and_the_Brain_Toward_a_Cognitive_Neuroscience_of_Conscious_States
Experiencing the impossible and creativity: a targeted literature review
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35880216/
What Is the Link Between Hallucinations, Dreams, and Hypnagogic-Hypnopompic Experiences?
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27358492/
Phenomenology of dreams
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22812163/
Cognitive Neuroscience of Lucid Dreaming: Introducing A New Reality Check Induction Protocol – Dream Consciousness Study
https://www.iomcworld.org/open-access/cognitive-neuroscience-of-lucid-dreaming-introducing-a-new-reality-check-induction-protocol-dream-consciousness-study-94769.html
Reality testing and the mnemonic induction of lucid dreams: Findings from the national Australian lucid dream induction study
https://www.researchgate.net/publication/319855294_Reality_testing_and_the_mnemonic_induction_of_lucid_dreams_Findings_from_the_national_Australian_lucid_dream_induction_study
Metakognityvumas ir jo sudedamosios dalys (samprata ir klasifikavimas)
https://etalpykla.lituanistika.lt/object/LT-LDB-0001:J.04~2008~1367162796582/J.04~2008~1367162796582.pdf
https://reposesijos.lt/

Palikti komentarą

Prašome įrašyti komentarą!
Please enter your name here

Labas,
Prenumeruok naujienlaiškį ir patirk kvapą gniaužiantį, įvairiapusį sąmoningų sapnų pasaulį.

Užsiprenumeravęs(-usi) gausi:
● mentorystės galimybę
● įkvepiančias, įgarsintas sapnų istorijas - ne tik mano, bet ir kitų sapnuotojų
● priminimą kada išeina naujas blogo įrašas ar youtube video
● video patarimus, kaip dirbti su savo sapnais, taip pat ir specifinėmis technikomis.

Svarbiausia, plečiant bendraminčių bendruomenę auginsi sąmoningų sapnų raumenį ir pasieksi savo tikslus. Drąsiai pasinerk į sapnų pasaulį - užsiprenumeruok naujienlaiškį.